De ouders Izaak & Nina. Hoofdrolspelers in de oorlogsroman 'Dwangarbeiders'.
De ouders Izaak & Nina. Hoofdrolspelers in de oorlogsroman 'Dwangarbeiders'.

Heruitgave van oorlogsroman: Dwangarbeiders (de oorlogsliefde van Izaak & Nina)

Algemeen 1.168 keer gelezen

Auteur en filmmaker Ron Broekhart, geboren op ’t Hoofd in Maassluis maar met wortels in de Kaukasus, brengt in mei 2025 een herziene editie uit van zijn indrukwekkende oorlogsroman: Dwangarbeiders – de oorlogsliefde van Izaak & Nina
Het boek is gebaseerd op de persoonlijke verhalen van zijn ouders, die elkaar als dwangarbeiders ontmoetten in nazi-Duitsland.

Historisch én persoonlijk verhaal
De roman is ontstaan uit jarenlange gesprekken en een uniek filmisch interview dat Broekhart in 2002 met zijn ouders afnam. Op basis daarvan produceerde hij in 2019 een documentaire, die drie jaar lang te zien was op ShortsTV. De vondst van het dagboek van zijn moeder bood later het ontbrekende puzzelstuk: een authentiek en volledig beeld van het leven als dwangarbeider tijdens de Tweede Wereldoorlog.

“Ik hoorde als kind al de rauwe, ontroerende en soms zelfs humoristische verhalen. Vooral mijn vader vertelde met een kwinkslag, terwijl bij mijn moeder de pijn en het verdriet van haar ervaringen doorklonken.” – Ron Broekhart

Tewerkgesteld onder het naziregime
De Nederlandse Izaak Broekhart en de Russische Nina Lissowischenko werden in 1943 als dwangarbeiders tewerkgesteld in de Duitse oorlogsindustrie. In erbarmelijke omstandigheden leerden zij elkaar kennen. Terwijl Izaak in Brandenburg verzetswerk verrichtte, onderging Nina als Untermensch de dagelijkse vernederingen. De roman schetst een schrijnend beeld van haar lot: dat van een meisje van amper achttien, gevangen in een vijandige wereld.

Een wonderlijke voorspelling komt uit
Na de bevrijding volgde een zware tocht naar Nederland, waar zij zich vestigden in het streng gereformeerde Maassluis. Voor Izaak betekende dit een terugkeer naar vertrouwde grond, maar voor de atheïstische Nina begon opnieuw een moeizame strijd – ditmaal tegen sociale uitsluiting en culturele vervreemding. Centraal in het verhaal staat een mysterieuze voorspelling uit 1942 door een zigeunerin uit Pyatigorsk, Nina’s geboorteplaats. Deze voorspelling kwam volledig uit – tot en met de onverwachte geboorte van de auteur zelf, als een “pittig nakomertje”.

Voorwoord van Maarten ‘t Hart|
Het voorwoord is geschreven door Maarten ‘t Hart, auteur en voormalig inwoner van Maassluis. Ooit gaf hij Broekhart het advies om het bijzondere oorlogsverhaal in romanvorm te gieten, inclusief de indringende naoorlogse jaren op ‘t Hoofd in het havenstadje, alvorens een autobiografie te publiceren. Opmerkelijk genoeg blijkt ‘t Hart als jonge broodbezorger zelf een onverwachte link te hebben gehad met Nina, juist in de jaren rond de geboorte van Ron Broekhart. Een detail dat dit tot een bijzondere en persoonlijke toevoeging maakt.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Ben je benieuwd geworden naar ‘DJ Meli'? Vrijdag staat hij tussen 23:00 en 00:30 op Oranjepop en zaterdag tussen 20:30 en 21:30.
Thijmen Melissant bouwt vanuit Flakkee aan zijn muzikale droom Actueel 46 minuten geleden
Afbeelding
Van plan naar praktijk: havo 3-leerlingen organiseren verbindende activiteiten op Goeree-Overflakkee Actueel 1 uur geleden
Huisvesting arbeidsmigranten in Middelharnis
Gemeenteraad stelt plan vast voor betere huisvesting arbeidsmigranten Actueel 1 uur geleden 3
Afbeelding
Praatje/plaatje FJ & Vince: SGP doet niet meer mee Actueel 22 uur geleden
Het eerste exemplaar van 'De Goede Nieuwe Tijd' werd met veel gejuich ontvangen.
Lancering magazine ‘De Goede Nieuwe Tijd’ Actueel gisteren
Afbeelding
Lezing Tweede Wereldoorlog Actueel gisteren

Uit de krant