Afbeelding

Foto van vroeger

Algemeen

Tot 1966 was Herkingen (Haereken) een zelfststandige gemeente. nu wonen er ongeveer 1300 mensen in Herkingen en maakt het dorp deel uit van de gemeente Goeree-Overflakkee. In 1754 raakt Herkingen de korenmolen, die “op de Hoagte” stond, kwijt. Op last van de molenaar van Dirksland moest de molen verdwijnen en moest het koren voortaan in Dirksland gemalen worden. Het onderstel van de molen staat er nog steeds en is bekend als de Visbank 

Het water en de haven zijn tot 1971 een bron van werkgelegenheid geweest voor Herkingen. Van hieruit werden koren en suikerbieten per schip vervoerd. Er was altijd wel wat te beleven op de haven: 2x per etmaal eb en vloed, het was nooit hetzelfde. Tot op 3 mei 1971 het water stilstond op het peil wat het nu heeft. Dit was het jaar dat de Grevelingen een meer werd.  De foto van deze week is een bijzondere, gemaakt in september 1939,. We zien de zuidkant van de Scharloodijk, waar de huizen inmiddels helemaal afgebroken zijn.  Vanuit de pastorie - rechts op de foto - had men toen nog een prachtig utizicht op de Grevelingen. Tijdens de normale dagelijkse vloed kwam het water in de Grevelingen maar net een meter hoger, maar bij de Ramp in 1953 sloeg het zeewater over de dijk. De eerste steen van de kerk werd gelegd op 17 april 1788 door de schout Jan Deugt, een steen aan de buitenzijde van de kerk herinnert hier nog aan. De kerktoren was tot 1866 van hout, daarna kwam ereen stenen toren. Daarin hangt een klok uit 1788, gegoten door Gerrit Bakker in Rotterdam. Deze klok is in de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers gestolen, maar in 1946 weer teruggevonden en tot op heden hangt de klok weer in de toren.

Jan van Putten was de postbode van het dorp in de tijd van de foto. Na als landarbeider te hebben gewerkt koos hij dit toen nog moeiijjk beroep, Lang niet alle deuren hadden een brievenbus en dan moest de post onder de deur geschoven worden of ‘achter de blinden. Als het belangrijke post was riep hij ‘De Post’ aan de deur. Foto aanvragen en verhalen via leoblok@kpnmail.nl 

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Bezoekers vinden er inspiratie, producten en persoonlijk advies op het gebied van badkamers, tegels, vloeren, deuren en kastenwanden. De merkbelofte is ‘Waar binnen begint.
Showrooms van Bouwcenter Esselink krijgen een eigen naam: Esselink Enterieurs Actueel 17 uur geleden
Locatie IJsbaan / Redoute Ooltgensplaat. © Jacquelien Wielaard
Verdeeldheid over miljoenenplan voor cbs De Hoeksteen Actueel 17 uur geleden
Ergotherapeut Ellen van Rossum © Marianne Kramer Freher
Blog Ellen van Rossum: Een nieuw pad Actueel 19 uur geleden
Theo van der Sluijs (51) heeft 30 jaar in de IT gewerkt, maar werkt nu als Manager Verduurzaming Gebouwde Omgeving bij Zeeuwind en schrijft over duurzaamheid..
Column Theo van der Sluijs: deksel erop Actueel 20 uur geleden
 "Teder is de dood is een onvoorspelbaar psychologisch mysterie vol verrassingen en houdt de lezer tot de laatste pagina in zijn greep.”
Heleen tipt ‘Teder is de dood’ van Sash Bischoff Actueel 21 uur geleden
De situatie bij de Brouwersdam is urgent. Jaarlijks verdwijnt hier meer dan 50 meter strand  © Jacquelien Wielaard
Werkbezoek Brouwersdam benadrukt noodzaak van snelle actie en nieuwe oplossingen voor kustbehoud Actueel 19 okt, 15:15

Uit de krant