
Verdeeldheid over miljoenenplan voor cbs De Hoeksteen
ActueelDe nieuwbouw van christelijke basisschool De Hoeksteen in Ooltgensplaat moet het onderwijs verbeteren en tegelijkertijd de historische Redoute een impuls geven. Maar de voorkeurslocatie bij de IJsbaan en de investering van ruim 6,18 miljoen euro leiden tot verdeeldheid in de gemeenteraad. Waar sommige partijen kansen zien voor onderwijs, cultuurhistorie en woningbouw, vragen andere zich af of alternatieve locaties voldoende zijn onderzocht en de kosten wel te verantwoorden zijn.
Door Jacquelien Wielaard
Het college stelt voor de IJsbaan aan te wijzen als voorkeurslocatie voor de nieuwe school, inclusief kinderopvang. De raad wordt gevraagd een taakstellend investeringsbudget van 6.180.900 euro vast te stellen en bijna een half miljoen euro beschikbaar te stellen voor de voorbereiding en het ontwerp. Over het definitieve bouwbudget wordt later opnieuw besloten.
Het huidige schoolgebouw aan de Pieter Biggestraat voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd. Aanvankelijk leek deze locatie in 2025 de voorkeur te hebben, maar het schoolbestuur wilde liever bouwen bij de IJsbaan en de Redoute. Volgens het college zijn de eerder geconstateerde bezwaren tegen die locatie door aanvullend onderzoek grotendeels weggenomen of nader uitgewerkt.
Kansen voor dorp en erfgoed
Ellen van Rossum (CDA) vindt het voorstel prachtig. Zij ziet voordelen in de combinatie van onderwijs en cultuurhistorie en wijst op de mogelijkheden om de huidige schoollocatie te herontwikkelen voor woningbouw. Ook SGP, TOG en D66 reageren overwegend positief, al plaatsen zij kanttekeningen bij de kosten.
Voor de VVD vormen de uitgaven echter een struikelblok. John Damen vraagt zich af waarom zoveel geld wordt uitgegeven aan voorzieningen die volgens hem niet rechtstreeks bijdragen aan beter onderwijs. Dat de investering 73 procent boven de VNG-norm ligt, vindt hij moeilijk uit te leggen. Ook wil hij weten of de alternatieve locatie voldoende is onderzocht en in hoeverre de voorkeur van het schoolbestuur bepalend is voor de keuze.
De ChristenUnie ziet mogelijkheden bij de Redoute. De nieuwe locatie kan de verkeersveiligheid en bereikbaarheid verbeteren. Bovendien komt de school dichter bij gymzaal ’t Centrum te liggen. Door onderwijs, sport en andere maatschappelijke voorzieningen te combineren, kan een plek ontstaan die de leefbaarheid en samenhang in Ooltgensplaat versterkt.
Ook het herstel van de Redoute kan het gebied aantrekkelijker maken. Omdat woningbouw op de nieuwe schoollocatie niet mogelijk is, ontstaat bovendien ruimte om de huidige locatie aan de Pieter Biggestraat te herontwikkelen, bijvoorbeeld voor woningbouw.
De ChristenUnie maakt zich wel zorgen over de hoge kosten. De partij vraagt om tijdens de ontwerpfase scherp op de uitgaven te letten. Verder vindt zij het onjuist dat de VVD en later in het debat ook PRO suggereren dat de locatiekeuze voortkomt uit de discussie over de identiteit van de school. De partij verwijt de criticasters dat zij ‘ouwe koeien uit de sloot halen’.
Kritiek op hoge kosten
GAAN wil voorkomen dat de gemeenteraad afzonderlijke projecten goedkeurt zonder voldoende zicht op de totale investeringsopgave voor schoolgebouwen op Goeree-Overflakkee. De partij benadrukt dat het niet alleen gaat om het voorbereidingskrediet, maar ook om het taakstellende investeringsbudget van ruim 6,18 miljoen euro. Dat bedrag ligt ongeveer 2,61 miljoen euro boven de VNG-norm. Ruim 1,5 miljoen euro daarvan hangt samen met gebouwgebonden toeslagen en randvoorwaarden. Ruim een miljoen euro wordt toegerekend aan de Redoute en de infrastructuur. GAAN wil dat De Hoeksteen verder kan, maar verlangt meer duidelijkheid over de financiële gevolgen.
PRO vindt dat de raad nog geen goed onderbouwde locatiekeuze kan maken. Volgens de partij is onvoldoende onderzocht of uitbreiding bij MFC ’t Centrum mogelijk is. Bij de ontwikkeling van ’t Centrum was juist gedacht aan het samenbrengen van voorzieningen. De kosten van een haalbaarheidsonderzoek zijn volgens PRO relatief beperkt bij een project van ruim zes miljoen euro.
De partij vreest dat het schoolbestuur te veel invloed krijgt op de locatiekeuze, terwijl de gemeente verantwoordelijk is voor de besteding van gemeenschapsgeld. Juist nu de gemeente spreekt over bezuinigingen en financiële discipline, moeten volgens PRO alle alternatieven zorgvuldig worden afgewogen.
Ook de investering in de Redoute roept vragen op. PRO wijst erop dat ruim een miljoen euro boven de VNG-norm wordt toegerekend aan het historische verdedigingswerk en de infrastructuur. De raad heeft volgens de partij nooit afzonderlijk besloten om zoveel geld in de Redoute te investeren. Daarnaast had de gemeente volgens PRO de belangen van Stichting Podium eerder bij de planvorming moeten betrekken. De stichting heeft bezwaren geuit en werkt aan een eigen projectplan voor het gebied.
PRO pleit voor een eerlijke vergelijking van de locaties, met aandacht voor kosten, erfgoed en woningbouw. Ook moet overleg met inwoners en omwonenden plaatsvinden voordat de belangrijkste keuzes vastliggen.
’t Hoen wist de raad niet mee te krijgen in haar pleidooi om het besluit uit te stellen.
De raad ging zonder hoofdelijke stemming akkoord met het voorstel. De VVD en PRO legden daarbij een stemverklaring af.
















