
Ontdek de Bewaarschuur van de Toekomst
AlgemeenDe bewaarschuur van de toekomst is een ‘state of the art’ bewaarschuur geworden met zeer veel innovatieve en op de toekomst gerichte technieken gebouwd voor Akkerbouwbedrijf Van Peperstraten door Altez Agrarische Bouw, in samenwerking met Omnivent Techniek, ABG Solar en Nelisse Grond- en Infra.
Ontdek deze innovatieve bewaarschuur van de toekomst tijdens onze open deur dagen!
De Nederlandse agrosector is grootverbruiker van fossiele energie en water. Eén van de plekken waar bespaard kan worden is in het bewaarproces: circa 60% van de in Nederland geteelde landbouwproducten wordt vóór verwerking opgeslagen. Het koelen en verwarmen van producten tijdens de bewaring vraagt veel energie. Onderzoek heeft uitgewezen dat er in de opslag, het drogen en koelen van landbouwproducten grote kansen liggen om dit proces verder te verduurzamen en energieneutraal/producerend te maken. Slimme innovaties in het agrarische bewaarproces kunnen bovenstaande problematiek een oplossing bieden. Akkerbouwbedrijf Van Peperstraten heeft als doel gesteld verduurzaming van de energie- en watervoorziening in de algehele procesvoering van zaad, tot oogst, tot opslag met maximaal gebruik van de beschikbare hernieuwbare energie uit de zon. Hiertoe heeft Van Peperstraten samen met haar partners de ‘Bewaarschuur van de Toekomst’ uitgedacht: een circulaire bewaarschuur die energieneutraal landbouwproducten opslaat.
Het doel van dit project is de demonstratie van een state-of-the-art energieneutraal OmniCuro bewaarsysteem, waarbij de opslag middels “Smart-control” de productkwaliteit maximaliseert, en energiegebruik minimaliseert en tot 50% bespaart. Het systeem maakt hiervoor gebruik van nieuwe algoritmiek gekoppeld aan een condens-droog principe. Binnen de innovatieve bewaarschuur wordt sensorisch op productkwaliteit gestuurd, waarna en zonder noemenswaardig energieverbruik de producten bewaard kunnen worden. Het dakoppervlak van de opslagloodsen wordt daarbij, naast isolatie en ventilatie, gebruikt voor het opvangen van regenwater en de productie van elektriciteit middels zonne-energie uit PV-panelen. Via de geavanceerde “Smart-control” regeling zal de bewaarschuur in staat zijn te opereren op de intermitterend geproduceerde zonne-elektriciteit. De opslagperiode dient hierbij zodanig te verlopen dat aan het eind van de opslagperiode de perfecte productkwaliteit, met een minimaal bewaarverlies, gereed ligt voor verwerking. Dit resulteert in een Nederlandse showcase van een circulaire bewaarschuur die energieneutraal landbouwproducten opslaat en klaar is voor toepassing op alle akkerbouwbedrijven.
De komende jaren zullen deze nieuwe technieken gemonitord worden waarin constant de afweging gemaakt moet worden tussen bedrijfseconomische effecten, klimaat, energieneutraliteit, carbon foodprint en circulariteit. Gezien de hedendaagse maatschappelijke discussies wordt dit een uitdagend proces vol discussies, maar de bewaarschuur van de toekomst heeft alles in zich om hier een mooie bijdrage aan te kunnen leveren.
Open Dagen: Bewaarschuur van de Toekomst 11 & 12 mei 2023
Mis deze kans niet om de toekomst van duurzame landbouwopslag te ervaren! Bezoek deze open deur dagen en ontdek zelf hoe deze bewaarschuur een gamechanger is voor de akkerbouw op het gebied van energie-efficiëntie en milieuvriendelijkheid. Laat je inspireren en zie hoe ook jouw bedrijf kan bijdragen aan een groenere toekomst.
Op donderdag 11 mei vind de officiële opening plaats in combinatie met presentaties en een toelichting over dit project door de deelnemende partners (hiervoor dient u zich in te schrijven). Vrijdag 12 mei is een algemene open dag.















